جستجو نسخه شماره 5 - تاریخ 1390/04/01 -     
جستجوی پیشرفته درحواست اشتراکارتباط با ماآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
 

 مهندس صفوت، مديرعامل POMC در گفت وگو با "عصر کيمياگري" تشريح کرد:
 حرکت در مسير تحقق اصل 44 در حوزه بهره برداري 
نويسنده : حميدرضا شکوهي

 
تبديل شدن يک شرکت پيمانکاري يا Developer به يک شرکت بزرگ نفتي که تمامي امور يک پروژه را از A تا Z را اجرا کند و در سود پروژه هم سهيم باشد، از آرزوها و آرمانهاي شرکتهاي خصوصي در ايران است. اما موانع متعددي پيش روي شرکتهاي ايراني وجود داشته که موجب شده اين شرکتها عليرغم گذشت بيش از يک قرن از آغاز توليد نفت در ايران، از مشارکت در پروژه هاي بزرگ محروم باشند و همواره در صف دوم و حتي سوم پس از شرکتهاي دولتي ايراني و شرکتهاي خارجي قرار گيرند. اما طي سالهاي اخير، شرکتهايي صف شکن شده اند و پا به پاي شرکتهاي خارجي در پروژه هاي نفت و گاز ايران مشارکت کرده اند و البته کارنامه موفقي از خود به جاي گذاشته اند. شدت گرفتن تحريم هاي اقتصادي غرب بر ضد ايران هم البته در پررنگتر شدن حضور شرکتهاي ايراني در عرصه تاثيرگذار بوده؛ بطوريکه هم اکنون تمامي فازهاي باقيمانده ميدان گازي پارس جنوبي توسط شرکتهاي داخلي اجرا مي شود. اما بخش ديگر موضوع، زماني خود را مي نماياند که شرکتهاي پيمانکار، پروژه ها را تحويل مي دهند و اغلب، ديگر نقشي در توليد و سودآوري پروژه ها ندارند. پايان پروژه فازهاي 6 و 7 و 8 پارس جنوبي نقطه آغازي براي فعاليتهاي شرکتي به نام Company Petropars Operation and Management شرکت بهره برداري و مديريت پتروپارس بود که در پارس جنوبي مسووليتهاي جديدي برعهده گرفته است. براي آشنايي با اين شرکت که دفتر آن در منطقه پارس جنوبي استقرار دارد و کليه فعاليتهاي آن در منطقه، برنامه ريزي و اجرا مي شود، به عسلويه سفر کرديم تا با مهندس مهرزاد صفوت مديرعامل شرکت POMC گفتگو کنيم.

مهندس مهرزاد صفوت، مديرعامل شرکت POMC که داراي مدرک مهندسي شيمي پالايش است، پيش از آنکه وارد پتروپارس شود از سال 1373 تا 80 در صنايع دفاع مشغول به فعاليت بود. از سال 80 وارد شرکت پتروپارس شد و مسووليتهايي همچون مدير پيش راه اندازي فاز يک، مدير بهره برداري فاز يک، معاون مدير راه اندازي فازهاي 6 و 7 و 8 و مدير راه اندازي و بهره برداري 6 و 7 و 8 برعهده داشته است. گفت وگو با او از پيشينه شرکت POMC آغاز شد و با صحبتهاي او در مورد چشم انداز آينده شرکت به پايان رسيد.

ايده اوليه راه اندازي شرکت POMC از چه زماني و با چه هدفي ايجاد شد؟

پروژه فاز1 ميدان گازي پارس جنوبي توسط شرکت پتروپارس در سال 1377 آغاز شد. پتروپارس هم اکنون قدمتي 14 ساله دارد. پتروپارس کارفرماي اصلي پروژه فاز يک بود. در فاز يک، کار خشکي در دو قسمت انجام مي شود. يکي بخش يوتيلتي که پيمانکار اصلي آن شرکت مپنا بود و ديگري بخش پروسس که دايلم و ايدرو، مسووليت اجراي آن را برعهده داشتند که در اين ميان بيشتر کار EP را به دايلم و بخش C را ايدرو انجام مي دادند. از همان اوايل کارها در فاز يک، که من هم در سال 1380 به پروژه پيوستم، به دنبال تحقق اين ايده بوديم که بتوانيم در کار commissioning يعني راه اندازي هم حضور داشته باشيم. بخش commissioning بخش مهمي است که براي انجام آن بايد سازمان مهندسي قوي داشته باشيم؛ سازماني که تاريخچه پروژه را بداند و در اين بخش بتواند کمک کند. از همان سالها در اين مورد با شرکت دايلم کره در حال مذاکره بوديم. اين همکاري در فازهاي 6 و 7 و 8 هم ادامه داشت. در سال 87 به اين نتيجه رسيديم که خود، سهمي از راه اندازي پروژه داشته باشيم تا بدين طريق از يک شرکت Developer به يک شرکت نفتي تبديل شويم که در تمام عرصه هاي ساخت، راه اندازي و بهره برداري حضور داشته باشد. خوشبختانه با جلساتي که در همان زمان در شرکت برپا شد و با نظر مثبت مديرعامل وقت شرکت، شرکت POMC با همراهي يک شرکت معتبر خارجي همزمان با پايان راه اندازي فازهاي 6 و 7 و 8 در سال 1387 تشکيل شد.

وقتي پروژه فازهاي 6 و 7 و 8 تحويل شرکت ملي گاز ايران داده شد به گواه همکاران شرکت گاز، بهترين پروژه از نظر اجرا، مهندسي و راه اندازي بود که تا آن زمان تحويل آنها داده شده بود. شرکت گاز در آن زمان نيروي مورد نياز را سازماندهي نکرده بود و به همين دليل از ما خواست به مدت يک سال و نيم کنار آنها باشيم و به اين ترتيب ما در بهره برداري فازهاي 6 و 7 و 8 در کنار همکاران شرکت ملي گاز بوديم.

کار خودتان را به فازهاي 6 و 7 و 8 منحصر کرديد يا براي توسعه فعاليتها هم برنامه داريد؟

همزمان با بهره برداري فازهاي 6 و 7 و 8، بايد براي آينده شرکت بازاريابي مي کرديم و به همين دليل وارد مذاکره با فازهاي 15 و 16 شديم و پيشنهادات فني را ارائه داديم و در مناقصه اي که با حضور چهار شرکت برگزار شد برنده شديم و پيمانکار راه اندازي فازهاي 15 و 16 شديم. يعني نظارت بر پيش راه اندازي، اجراي راه اندازي و استارت آپ فازهاي 15 و 16. قبل از اينکه قرارداد امضا شود شرکت آريانفت شهاب از ما خواست قرارداد مهندسي هم داشته باشيم و ما قراردادي 10 ماهه براي سرويس هاي خارج از قرارداد اصلي منعقد کرديم و هم اکنون در حال انجام قرارداد مهندسي هستيم و قرارداد اصلي هفته گذشته امضاء و نهايي شد. زمان انجام کار 18 ماه مي باشد .

گويا اجراي پروژه مديريت رايانه اي تعميرات (CMMS) بخش خشکي فازهاي 6و7و8 و يک تا 10 پارس جنوبي هم به شرکت POMC واگذار شده است؟

بله ! پروژه سيستم رايانه اي مديريت تعميرات CMMSبه درخواست شرکت نفت و گاز پارس و مجتمع گازي پارس جنوبي براي برنامه ريزي تعميرات سکوهاي دريايي فازهاي يک تا 10 و خشکي فازهاي 6 و 7 و 8 توسط ما اجرا مي شود. پروژه شامل دو مرحله انتخاب نرم افزار و اجراي پروژه بود که به مناقصه رفت و شرکت Apave در بخش نرم افزار برنده شد.

اين پروژه در فازهاي 2 و 3 انجام شده بود اما با ويرايش (Version ) پايين تر که مشکلاتي را به همراه داشت. اما براي اجراي اين قرارداد CMMS شامل جمع آوري ديتا، انجام فرآيند روي ديتا و ورود داده ها به سيستم بود که شرکت POMC برگزيده شد و قرار شد کل اطلاعات تعميرات سکوها و بخش خشکي شامل مکانيکال ، برق ، ابزار دقيق ، مخابرات و ارتباط با لوازم يدکي پالايشگاه ها ، هزينه تعميرات اولويت واحد هاي فرايندي از نقطه نظر تعميرات ، ارتباط با برنامه تعميرات پيشگيرانه پالايشگاهها و سکوها،همچنين مديريت بازرسي فني و در حقيقت مديريت سازمان تعميرات در بخش دريا و خشکي را POMC انجام دهد. اين پروژه اي يک ساله است که با 120 نفر انجام مي دهيم و از 8 ژانويه 2011 آغاز شده است.

کمي در مورد مختصات اين پروژه توضيح مي دهيد؟

براساس اين پروژه، ما سيستم هاي يکپارچه اي را در دريا براي همه سکوهاي دريايي خواهيم داشت و بخش خشکي فازهاي 6 و 7 و 8 و همه بخشهاي فراساحل فازهاي 10گانه را شامل مي شود و براي اولين بار است که اين پروژه با اين انسجام در ايران و توسط يک شرکت ايراني اجرا ميشود .

پتروپارس مسووليت اجراي فازهاي 12 و 19 پارس جنوبي را هم برعهده دارد. در اين فازها هم POMC نقشي برعهده گرفته است؟

در فازهاي 12 و 19، وظيفه پيش راه اندازي، راه اندازي و استارت آپ هم با ماست که مذاکرات خود را شروع کرده ايم و قراردادي منعقد مي کنيم تا در اين پروژه ها هم مشارکت داشته باشيم.

در فازهايي که پيش از اين راه اندازي شده چطور، آيا مشارکتي مي توانيد داشته باشيد؟

چون شرکت POMC در عسلويه استقرار دارد، براي تداوم حضور خود، خدمات و سرويسهاي مربوط به سازمانهاي بهره برداري را هم انجام مي دهيم. به عنوان مثال در فاز 1 و فازهاي 2 و 3 در بخش HSE در مناقصه مربوطه برنده شديم که قرارداد ما با مجتمع گازي پارس جنوبي منعقد شده است و در حال حاضر مديريت و راهبري سازمان HSE فازهاي ذکر شده با شرکت POMC مي باشد.

مهمترين اهداف خود را چه مي دانيد؟

مهمترين هدف از تشکيل شرکت POMC اين بود که با عنايت به اصل 44 قانون اساسي و تاکيدات موکدي که براي حرکت به سمت خصوصي سازي انجام مي شد، يک شرکت ايراني به عنوان اولين شرکت خصوصي ايراني در بحث راه اندازي، بهره برداري و تعميرات حضور داشته باشد لذا بعد از تشکيل شرکت POMC اولين کاري که انجام شد اين بود که ماموريت خود را براي آينده تعريف کرديم و دستورالعملهاي يک سازمان بهره بردار مستقل را از شرکتهاي ايراني و خارجي معتبر، اخذ کرده و به تصويب هيات مديره رسانديم تا شرکتي با در اختيار داشتن ساز وکارهاي يک شرکت بهره بردار مستقل تشکيل شود. هم اکنون شرکت POMC 5 نفر عضو هيات مديره شامل 3 نفر ايراني و 2 نفر خارجي دارد که مديرعامل شرکت از طريق هيات مديره انتخاب مي شود. ضمن اينکه 250 نفر نيرو هم در شرکت POMC مشغول به کار هستند که ويژگي مهم آن حضور نيرو هاي جوان و تحصيل کرده با ميانگين سن 35 سال مي باشد .

لازم به ذکر است بر اساس اولويت تعريف شده براي فازهاي 15 و 16 طبق مصوبه دولت محترم در حال جذب و استخدام حدود 60 نفر نيروي فني بومي ساکن استان بوشهر در همکاري تنگاتنگ با اداره کار سازمان منطقه ويژه هستيم تا در يک برنامه مدرن پس از آموزش هاي لازم عمومي و تخصصي بتوانند وارد کار شده و به عنوان سرمايه شرکت انجام وظيفه نمايند .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
در این شماره