جستجو نسخه شماره 11 - تاریخ 1390/10/01 -     
جستجوی پیشرفته درحواست اشتراکارتباط با ماآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
 

 آذر‏، بزرگترين ميدان مشترك نفتي ايـران 

 
در بلوك اناران در دماغه كوههاي زاگرس و در امتداد مرز ايران و عراق، بزرگترين ميدان مشترك نفتي ايران با نام آذر قرار گرفته كه كل نفت استحصالي آن براي 40 سال آينده در حدود 390 ميليون بشكه برآورد مي‌شود.

بلوك نفتي اناران در استان ايلام شامل دو ميدان چنگوله و آذر است. بلوك اناران در سال 1379 طي برگزاري مناقصه‌اي بين المللي، براي انجام مطالعات زمين‌شناسي، تعبير و تغيير خطوط لرزه‌نگاري و حفاري 5 حلقه چاه شامل 3 حلقه چاه اكتشافي و 2 حلقه چاه توصيفي به شركت نورسك هدرو نروژ به عنوان پيمانكار اوليه اجراي عمليات اكتشافي بلوك اناران واگذارشد‎؛ شركتي كه در آن زمان پس از ادغام با شركت استات اويل به شركت استات اويل هيدرو تغيير نام دارد. در قرارداد بلوك نفتي اناران، شركت لوك اويل روسيه نيز 35 درصد سهيم بود. براساس قرارداد منعقده، پيمانكار موظف بود در محدوده 3000 كيلومتر مربعي بلوك اناران، عمليات برداشت، پردازش و تعبير و تغيير خطوط لرزه‌نگاري دو بعدي را در حدود 800 كيلومتر، پردازش مجدد خطوط لرزه‌نگاري دو بعدي قديمي را به ميزان 1150 كيلومتر، حفاري 3 حلقه چاه اكتشافي و دو حلقه چاه توصيفي و مطالعات زمين‌شناسي، ژئوفيزيكي و مخزن را انجام دهد. بلوك اناران در مناطق مرزي و عمدتا كوهستاني واقع شده و محدوده آن آلوده به ميادين مين و مواد منفجره عمل نكرده بود و به همين دليل ارتش به پاكسازي منطقه پرداخت. متعاقبا مطالعات زمين‌شناسي‏، ژئوفيزيك و حفاري 2 حلقه چاه به اتمام رسيد. عمليات حفاري چاه اول به نام چاه آذر 1 به دليل بروز مشكلات فراوان متوقف شد اما حفاري چاه شماره 2 يا آذر 2 موفقيت‌آميز بود و پس از محرز شدن وجود هيدروكربور در سازندهاي ايلام و سروك‏، ميدان نفتي آذر بين دو شهر دهلران و مهران در جنوب غربي استان سمنان، يك ميدان تجاري شناخته شد. ميدان آذر بين ايران و عراق مشترك بود كه قسمت عراقي نا بدره يا بدرا نام دارد. سال 1387 پس از كنار رفتن شركت نروژ از پروژه، برنامه‌ريزي براي توليد از اين ميدان آغاز شد ولي به دليل مشكلات فراوان در موعد مقرر به نتيجه نرسيد. سرانجام عصر روز 19 مهرماه 1390‏، قرارداد توسعه ميدان نفتي آذر توسط «احمد قلعه‌باني» مديرعامل شركت ملي نفت ايران، «علي احمدي» رئيس هيات مديره شركت سرمايه‌گذاري صندوق بازنشستگي كاركنان صنعت نفت و همچنين «ركن‌الدين جوادي» شركت مهندسي و ساختمان صنايع نفت (OIEC) به امضا رسيد. ارزش اين قرارداد 9/1 ميليارد دلار است و براساس آن، توليد زودهنگام اين ميدان پس از 36 ماه به ميزان 30 هزار بشكه است و بعد از 55 ماه توليد نهايي به ميزان 65 هزار بشكه در روز خواهد رسيد.

وزير نفت در مراسم امضاي اين قرارداد گفت: براي امضاي قرارداد توسعه ميدان نفتي آذر، 20 روز به شركت خارجي مهلت داديم و امروز با تمام شدن اين فرصت و دريافت نكردن پاسخ قرارداد را با پيمانكار داخلي امضا كرديم. قاسمي تصريح كرد: ميدان نفتي آذر از ميادين مشتركي است كه فعاليت‌هاي زيرساختي آن از مدتها پيش شروع شده است. وزير نفت تاكيد كرد: براي اجراي پروژه‌ها در ميادين مشترك نمي‌توانيم زمان را از دست بدهيم و تصميم گرفتيم بلافاصله قرارداد اجراي آن را امروز منعقد كنيم.

ميدان مشترك آذر از جمله مهمترين ميادين مشترك نفتي كشور است؛ اين ميدان تنها ميدان توسعه نيافته از ميادين مشترك ايران در مرز غربي است كه تاكنون قرارداد توسعه آن به امضا نرسيده بود. در بخش تحت‌الارضي ميدان آذر تاكنون حفاري 19 حلقه چاه شامل 17 حلقه چاه توليدي، يك حلقه چاه توصيفي و يك حلقه چاه دفع پساب جهت توسعه كامل اين ميدان پيش‌بيني و در بخش سطح‌الارضي‏، احداث يك واحد بهره‌برداري به حداكثر ظرفيت عملياتي 71 هزار و 500 بشكه نفت در روز برنامه‌ريزي شده است. جهت انتقال نفت ميدان آذر در مرحله توليد زودهنگام نيز از يك خط لوله 16 اينچ به طول 155 كيلومتر به مقصد دهلران استفاده مي‌شود و توليد نهايي با خط لوله 16‌اينچ فوق به طول 40 كيلومتر به چشمه خوش منتقل خواهد شد. با توجه به اينكه عراق نيز تاكنون برداشتي از ميدان مشترك آذر (بدرا) نداشته است، اميد مي‌رود با توليد زودهنگام از اين ميدان طي 36 ماه آينده، شاهد سبقت گرفتن ايران از عراق در توليد از اين ميدان مشترك نفتي باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
در این شماره